A gabonasikló nemét meghatározni nehéz, a hím sikló farkánál a kloaka mögötti rész hosszabb. A nőstény farka hirtelen szűkül.A legbiztosabb módszer pedig a megszondázás. Hím állat esetében a szonda akár 15 farokpalyzs mélységig felcsúszhat, a nőstények esetében 3 farokpajzs mélységig. Ezt is szakemberre bízzuk! Nem megfelelő kezekben, fogamzásképtelenné tehetjük állatunkat, de akár elpusztuláshoz is vezethet.
a kép forrása : ismertlen
Ha elhatároztunk magunkat, akkor olvassunk utána a dolgoknak.Csomó szakirodalom azt írja, hogy a gabonasikló csak 2 éves korra éri el a ivaréretséget, ennek elenére már 18 hónapos korára párzó képes. Ennek vannak veszélyei is, az eggyik az, hogy a fészek kisebb lesz, illetve nagyobb számmal lesz terméketlen tojás, nagyobb veszély az, hogy a sikló képes belehalhat a tojás rakásba.
Először a siklót elkel rakni teleltetni, egy jó 3 hónapra, ez egyen mondjuk decembertől- februárig. A teleltetés úgyzajlik, hogy a siklókat 3 hétig koplaltatjuk, hogy az összes táplálék kijöjön belőlük, így a táplálék nem rohad beléjük. Majd szépen fokozatosan levesszük a hőmérsékletett 9-13 foka. Ezután rakjuk a siklókat sötét helyre, egy vizes tálkát rakjunk be meléjük, és cseréljük a vizet. 3 hónap mulva úgyanúgy fokozatosan emeljük a hőmérsékletett. 2-3 hét mulva elkezdhetjük őket etetni, és az első vedlés után össze rakhatjuk őket.
A párzás pár percől kezdve akár órákonát tarthat. A hím elkezdi követni a nőstényt, majd simogató mozdulatokkal udvarolni kezd. Majd megtörténik a párzás. Itt van két oldal, nézzétek meg! Snakebytes.tv: https://www.youtube.com/watch?v=-dmIBGsIZYY&feature=fvw Illetve: https://www.youtube.com/watch?v=awJF9C2X52Q
A párzás után a nőstény étvágya megnő. A vemhesség általábban 45-60 nap. A tojásrakás előtt, mintegy 3 héttel beszünteti az evést, mert a tojások nem hagynak helyet a testében. Ilyenkor rakjunk be egy dobozd (tojató ládát), aminek van egy nyilása, ahol a sikló be tud menni. A dobozd töltsük meg kokusz reszelékek és virágföld keverékével. A tojás rakás előtt kb. 1 héttel levedlik a sikló. Mindig ellenőrizükk, hogy lerakta e a tojásokat. Ha a lerakott tojások összerakadtak ,akkor ne ijedjünk meg, mert ez természetes.
A kép forrása : hullozoo.hu
https://www.youtube.com/watch?v=np4WxEm_UrQ
A keltetés: a tojásokat belerakjuk egy dobozba pl.: faggyisdoboz. Ezt megtöltjük pár centi vastagon vermikuliott, ezt kertészboltban lehet szerezni. Nem kell sokk ezreket költeni keltető gépre, mert házilag is lehet csinálni. Én két fajta módszert ismerek: az eggyiknél előveszünk egy használaton kívüli akkváriumot, meg töltjük 1/3-ig vizzel, és két téglát vagy valamit, amit talpnak lehett használni bele állítjuk.Erre kerül a tojásos doboz, a dobozt fedjük le szúnyoghálóval, így elkerülhetjük a gabonasikló bébik vízbe fuladását. Bele rakunk egy vízmelegítőtt, amit 28 fokra állítunk. Majd rárakjuk az akkvárium tetejét. A kicsik 50-70 nap mulva kelnek ki.
A kép forrása : ismeretlen
A kikelésük után 1 héten belül levedlenek. A kikelt gabonasiklókat napos egérrel etessük.
FONTOS,HA 30-31 FOK A KELTEÉSI HŐ AZ AKKÁR LÁTHATÓ BETEGSÉGET OKOZHAT PL.: GERINCFERDÜLÉST, ILLETVE REJTETT PL.: TERMÉKETLENSÉGET.
Hírek
Sajnos egy hete annulatam (Marse) elpusztult......
Sikerült szereznem egy vörös királysiklót. Héliosz előkerült nagy örömömre.
Két új állattal bővült a csapatom száma: 1 albínó kaliforniai királysikló( elvileg nőstény ( l.g. californiae)), illetve 1 leopárd gekkó hím (Eublepharis Macularius) személyével. Képek hamarosan.